Який безкоштовний антивірус вибрати в 2018 році?

399 переглядів Немає коментарів

Судячи з усього, ера комп’ютерного альтруїзму і ентузіазму закінчилася разом з 20 століттям, а разом з нею канули в небуття і простенькі віруси, які керувалися найпростішими інстинктами: розмножуйся і їж (точніше знищуй) інформацію.

Сучасні віруси все більше хочеться назвати шкідливими програмами, основне завдання яких не напаскудити, а заробити на Вас, тим або іншим способом.

Так, в 2017 році весь світ захлеснула хвиля вірусів-шифрувальників, які вимагали викуп за дані, які були ними ж зашифровані. І якщо перші версії подібних вірусів мали слабкі місця, які дозволяли підібрати ключ шифрування і відновити дані, то дії наступних стали повністю незворотні. Зашифровані дані фактично втрачені і часто ніякої викуп не допоможе вам їх повернути.

Ще одна порівняно нова загроза – так звані «Майнери». Цей різновид шкідливих програм розповсюджуються як вірус і використовують обчислювальні потужності вашого комп’ютера для «Майнінгу» – видобутку криптовалюти (віртуальних грошей). У сухому залишку, розробники «Майнерів» збагачуються, а ви отримуєте гальмуючий комп’ютер, який споживає неймовірну кількість електроенергії.


Реклама: Нужен ремонт отопления? Компания «Алвед» предоставляет комплексные услуги по монтажу и ремонту водопровода и отопления!


Шифрувальники, Майнери, клавіатурні шпигуни, троянські коні, бекдори, і, врешті-решт, старі добрі віруси, банально знищують файли, постійно чекають можливості зіпсувати життя рядового користувача. Саме тому наявність на комп’ютері як мінімум безплатної антивірусного захисту в наш час – це сувора необхідність.

За останні два десятки років, я стикався з більшістю як безкоштовних, так і комерційних антивірусів (і навіть з їх піратськими копіями, чого вже гріха таїти). Відразу скажу, безпека даних це не та область, в якій потрібно економити і я готовий платити за якісний продукт, проте останні пару років на моєму комп’ютері встановлений саме безкоштовний антивірус, який забезпечує базовий захист.

Парадокс полягає в тому, що жоден сучасний антивірус, платний або безкоштовний, не здатний забезпечити 100% рівень безпеки. Це просто неможливо, якщо користувач не дотримується певні правила: бездумно викачує файли з мережі і запускає все без розбору, та ще й періодично блокує при цьому антивірус, який забороняє відвідувати ті чи інші сайти. Навпаки, при дотриманні базових правил безпечної роботи, вам буде цілком достатньо безкоштовної антивірусної програми від будь-якого відомого розробника. Тим більше, що в більшості випадків безкоштовні антивіруси використовують ті ж бази сигнатур і алгоритми пошуку, що «старші брати» поширюються на комерційній основі.

Алгоритм тестування

На відміну від безлічі тестувальників випускають спеціалізовані огляди з великою кількістю незрозумілих параметрів, зупинимося на простих і всім зрозумілих моментах:

  • кількість знайдених вірусів;
  • час перевірки;
  • навантаження на центральний процесор;
  • кількість помилкових спрацьовувань.

Для порівняльного тестування була взята віртуальна машина з 8 Гб оперативної пам’яті, жорстким диском об’ємом 100 Гб, процесором Core i7 і встановленою Windows 7 з набором прикладних програм. Немає сенсу детально розписувати всі технічні характеристики. Вони не особливо важливі, так як проводиться не тестування конкретного антивіруса, а порівняльний тест їх продуктивності і результатів пошуку вірусів на ідентичному залозі.

Кожним антивірусом робили повну перевірка свідомо «чистого» жорсткого диска, на який попередньо був записаний активатор Windows. На території України, виявлення активатора як «шкідливої» або «потенційно небезпечної» програми і наступна пропозиція «знешкодити» є просто блюзнірським і завідомо неправдивими.

За підсумками замірявся час, який займала перевірка, середнє навантаження на процесор і кількість помилкових спрацьовувань. На другому етапі в папку розпаковувати архів, що містить 3732 «живих» вірусів, після чого робилася перевірка зазначеної папки і порівнювався підсумкову кількість знайдених вірусів.

360 Total Security

Антивірус, який надає високий рівень виявлення шкідливих програм за рахунок використання відразу кілька антивірусних движків і має високу популярність серед користувачів. Посмішку викликає той факт, що після установки додаткові движки Avira і Bitdefender вимкнені і їх потрібно активувати вручну, про що велике число прихильників антивірусу не підозрює.

360 Total Security це воістину високий рівень параної і підозрілості. Всі наявні на комп’ютері програми будуть поставлені до стінки і ретельно обмацати, після чого вам представлять можливість ознайомитися з «розстрільним списком» і прийняти найвищу рішення, що робити з тими, хто мордою не вийшов.

В ході перевірки небезпечним визнав не тільки активатор Windows, але і запускає файл командного рядка cmd.exe. Що буде якщо скористатися пропозицією і усунути всі знайдені загрози ми перевіряти не наважилися. Крім цього 8 файлів потрапили в список підозрілих і надійшла пропозиція депортувати їх в хмару для подальшого розгляду та перевірки документів. Зате з перевіркою «вірусної» папки впорався в рекордні терміни, видаливши з неї майже рекордні 3703 загрози.

До речі, після установки, 360 Total Security постійно послужливо бурмотів про те, що він знає безліч безкоштовних перевірених програм і пропонував для більшої зручності встановити відразу і їх. Після категоричної відмови засумував, пробурмотів «все ви так», але встановлювати нічого не став. В ході подальшої роботи розмахував списком застарілих драйверів і пропонував їх оновити, але після моєї згоди швидко знітився і пояснив, що для цього встановити версію 360 Преміум …

Avast Free Antivirus

Один з піонерів, що почали еру безкоштовних антивірусів і шалено популярний – Аваст. Крім звичайного сканування дисків на предмет наявності вірусів, включає в себе інтелектуальне сканування, яке перевіряє комп’ютер на наявність різних вразливостей, що дозволяють шкідливим програмам проникати на комп’ютер: від підозрілих налаштувань і застарілого програмного забезпечення, до небезпечних паролів.

Жорсткий диск перевіряв досить довго, зате не навантажував комп’ютер і не заважав при цьому на ньому працювати, та й наклеп ні на кого зводити не став – помилкових спрацьовувань немає. В ході перевірки папки повної зловредів поцікавився, чи не проти ми страти, після чого приступив до масових розстрілів, по закінченню яких представив звіт про виконану роботу – 3280 знищених шкідливих об’єкти.

Для геймерів Аваст пропонує спеціалізований ігровий режим, який тимчасово блокує всі повідомлення і дає спокійно пограти в повноекранні гри. Як і у більшості аналогічних програм, основна частина розширеного функціоналу заблокована і ненав’язливо пропонується разом з придбанням комерційної версії.

Avira Free Antivirus

Відразу ж при установці натякнула, що є інтелектуальним засобом для надійного захисту. По закінченню установки весь інтелект кудись пропав … Це єдиний антивірус, інтерфейс якого викликав у нас труднощі. Банальне оновлення антивірусних баз поставило нас в безвихідь, оскільки під кнопкою «Оновлення» виявилося пропозицію переходу на версію Pro.

Через деякий час нам вдалося знайти і запустити повну перевірку системи, в процесі якої Авіра з глибокодумним виглядом заявила, що «Знайдено приховані об’єкти, які вказують на можливу присутність підозрілої програми», після чого запропонувала продовжити перевірку. У статистиці сканування нам знову вказали на 1 прихований об’єкт, проте в підсумковому звіті назвати його не змогли, обмежившись загальними словами про те, що «було виявлено зміну пам’яті, яку може бути використане для прихованого доступу до файлів».

По закінченню перевірки Авіра зажадала перезапустити комп’ютер, щоб завершити відновлення системи і видалення вірусів. Нагадаємо, що проводилося сканування абсолютно чистої системи, тому, що саме цей «інтелектуальне засіб для надійного захисту» зібралося відновлювати і які віруси видаляти, для нас так і залишилося загадкою.

При перевірці папки з вірусами Авіра змогла виявити і очистити лише 2279 вірусу з 3732 були файлів, а в процесі лікування героїчно померла, викинувши вікно «avscan.exe – Помилка додатка». З огляду на подібній невдачі було прийнято рішення припинити подальшу тортури антивіруса непосильною роботою.

Comodo Internet Security

Як і більшість колег, в ході інсталяції Комод всіляко схиляв нас до установки різних додаткових програм, а зокрема намагався чогось встановити менеджер браузерів від Яндекс, при цьому встановлюючи власний захищений браузер. У процесі подальшої роботи то періодично пропонував за допомогою GeekBuddy (між іншим сертифікованого Майкрософт помічника) налаштувати систему, то запихав запускаються в контейнер для більшої безпеки.

В процесі повної перевірки жорсткого диска крім жахливого ​​навантаження на процесор примудрявся дотягуватися ще й до відеокарти, часом піднімаючи завантаження графічної підсистеми до 30%. Незважаючи на позамежні перевантаження, перевірка в підсумку посіла найбільше часу в порівнянні з іншими антивірусними продуктами. Відрапортувавши про дві знайдені загрози (в числі яких був уже відомий нам активатор і програма обробки фотографій), без сперечань погодився вважати їх помилкові спрацьовування.

При перевірці папки повної вірусів, незрозуміло навіщо намагався не заважати роботі комп’ютера і використовував тільки обчислювальні потужності відеокарти, не чіпаючи при цьому центральний процесор. У підсумку перевірка однієї папки зайняла в 4 рази більше часу, ніж повна перевірка диска (49 хвилин 35 секунд).

Що відбувається в головах розробників, але логіка підказує, що перевірку за завданням користувача потрібно було провести максимально швидко і прозвітувати про її результати, а ось повну перевірку комп’ютера можна було робити не поспішаючи і не створюючи величезних навантажень, щоб не заважати працювати за комп’ютером.

Підсумки

Крім антивіруса Avira, який не знайшов більше третини вірусів і героїчно загинув у боротьбі з ними, інші показали досить прогнозовані результати: чим сильніше параноя антивіруса, тим більше вірусів він знаходить, що в свою чергу призводить до збільшення кількості помилкових спрацьовувань і навантаження на комп’ютер.

  •    якщо вам потрібно впевнений середнячок, який не буде доставляти вам проблем і докучати питаннями і пропозиціями, то Avast Free Antivirus це безумовно ваш вибір;
  •    якщо вам потрібен найвищий рівень безпеки і ви готові змиритися і вручну переглядати і відфільтрувати помилкові спрацьовування – зупиніться на 360 Total Security;
  • якщо в боротьбі за найвищий рівень захисту ви готові пожертвувати швидкістю роботи комп’ютера і часом – без варіантів, ваш вибір Comodo Internet Security.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *