Характерні ознаки зараження комп’ютера шкідливим ПЗ

355 переглядів Немає коментарів

Іноді виникають ситуації, коли ви займаєтеся звичними справами на комп’ютері і раптом помічаєте несподівану появу дратівливої реклами, різке зниження продуктивності комп’ютера, зависання і проблеми з файлової системою.

У вас цілком резонно виникає думка про те, що ваш пристрій було заражено шкідливою програмою.

Дійсно, у багатьох випадках саме шкідливі програми стають причиною падіння швидкості роботи комп’ютера і порушення його працездатності.

У даній статті ми розглянули характерні сценарії, які можуть статися з вами в будь-який момент, тому що для вірусів не існує сезонності. У матеріалі наведено найпоширеніші ознаки шкідливого зараження комп’ютера і необхідні захисні дії, щоб ви оперативно змогли відреагувати на загрозу.

Сценарій 1: Програми на комп’ютері працюють повільно і довго запускаються

Якщо ви зіткнулися з подібною проблемою, то повинні знати, що така поведінка може бути викликано діяльністю вірусу на вашому комп’ютері. Повільне завантаження і робота програм дратує абсолютна більшість користувачів. Відомо, що одним з основних наслідків діяльності шкідливих програм є уповільнення роботи операційної системи кожен раз, коли ви відвідуєте веб-сторінки в Інтернеті або просто отримуєте доступ до локальних додатків.

Рішення: Перш за все, потрібно з’ясувати причину проблеми.

Найпоширеніші причини уповільнення роботи ПК:

 • Низький обсяг оперативної пам’яті через роботу ресурсоємних додатків. Диспетчер завдань Windows – корисний інструмент для того, щоб виявити, які програми споживають найбільше оперативної пам’яті. Натисніть Ctrl + Alt + Delete, щоб запустити Диспетчер завдань і відкрийте список поточних процесів.
 • На жорсткому диску недостатньо вільного простору. Перевірте файли і документи в сховищі і виконайте очистку.
 • Якщо швидкість роботи ПК знижується під час серфінгу в Інтернеті, то перевірте налаштування свого браузера і виконайте очистку даних в браузері.
 • Високий рівень фрагментації файлової системи призводить до неефективного використання сховища і знижує продуктивність комп’ютера.
 • Систему Windows не було оновлено ​​або ви використовуєте застарілі драйвера.

Якщо перевірили причини вище і не знайшли проблем, то потрібно розглянути шкідливе зараження системи. Ви можете також вжити заходів щодо оптимізації та прискорення операційної системи Windows. Також не зайвим буде проконтролювати, які програми інтенсивно використовують файлову систему.


Реклама: Яке би свято Ви не чекали, пам’ятайте, що однією з його головних складових є банкет. Кейтеринг Корпоратив – проведення фуршетів, корпоративів, бізнес-ланчів, банкетів та ін.


Сценарій 2: На комп’ютері випадковим чином з’являються дратує реклама і дивні повідомлення

Поява несподіваних спливаючих вікон на екрані є типовою ознакою зараження шкідливими програмами, які завдають шкоди вашому комп’ютеру. Ці загрози відомі як шпигунське ПЗ (spyware) і призначені для збору і крадіжки конфіденційних даних користувачів без їхнього відома.

Нав’язливі спливаючі вікна порушують нормальний робочий процес, але видалити подібні шкідливі програми може бути зовсім непросто. Часто вони поставляються з іншими прихованими погрозами, які завдають ще більшої шкоди користувачеві. Шпигунські програми можуть бути замасковані під надійні додатки, але насправді відстежують браузерні дані і онлайн активність для збору паролів та іншої персональної інформації.

Рішення: Використовуйте безкоштовні інструменти для видалення шпигунських програм, щоб позбутися від спливаючих вікон і дивних повідомлень.

Для профілактики розвитку шкідливого зараження дотримуйтесь наступних правил:

 • Не клікайте по спливаючих вікон.
 • Не відповідайте на небажані повідомлення.
 • Проявляйте особливу пильність при завантаженні безкоштовних додатків з різних сайтів.

Сценарій 3: При спробі подивитися відео на Youtube або запустити гру комп’ютер зависає, а потім з’являється синій екран смерті (BSOD)

Дана проблема може бути викликана двома основними причинами:

 • Ви могли зіткнутися з технічною помилкою, викликаної проблемами сумісності програмних або апаратних компонентів.
 • Шкідливе зараження.

Якщо ви більше схиляєтеся до першої причини, то варто перевірити системний реєстр на предмет “втрачених” ключів, які викликають збій системи.

Під “втраченими” ключами реєстру маються на увазі дані, які залишилися в системі при видаленні програм з комп’ютера. Вони не тільки займають додатковий простір, але і призводять до проблем функціонування операційної системи.

Рішення: Використовуйте редактор реєстру (Виконати> Regedit.exe) для видалення непотрібних ключів вручну.

Також можна використовувати автоматизований спосіб видалення за допомогою безкоштовної програми CCleaner. CCleaner автоматично просканує реєстр в пошуках “втрачених ключів” і створить резервну копію перед очищенням.

Після запуску CCleaner виберіть іконку реєстру, виберіть об’єкти, який хочете видалити і натисніть кнопку “Пошук проблем”. Після завершення сканування ви зможете перевірити список виявлених проблем і виправити їх.

Якщо збій викликаний шкідливим зараженням, виконайте повне сканування системи антивірусом або антивірусним сканером. Щоб вибрати найефективніший антивірус, ознайомтеся з результатами тестувань незалежних лабораторій.

Якщо збої системи і програми з BSOD відбуваються регулярно, то це тривожний знак серйозного порушення працездатності системи. Варто розглянути виконання чистої установки системи.

Сценарій 4: З’являються повідомлення “Недостатньо місця на диску (С :)”

Якщо ви зіткнулися з даними повідомленням, але на одному з розділів диска (в нашому прикладі – С) закінчується вільне місце.

Microsoft пояснює, що повідомлення показується, коли вільний простір на диску опустилося нижче порогового значення.

Рішення: Перш за все, потрібно з’ясувати, через що відбулося збільшення займаного простору. Також видаліть старі і непотрібні файли, які можуть знизити продуктивність комп’ютера.

Дане повідомлення може бути ще однією ознакою шкідливого зараження. Справа в тому, що багато типів шкідливих програм використовують різні методи для заповнення вільного простору на жорсткому диску, щоб викликати збій роботи ПК.

Сценарій 5: Споживання трафіку значно збільшилося

Висока фонова мережева активність часто є ознак шкідливого зараження. Бувають випадки, коли користувач не використовує браузер, програми не підключаються до серверів для завантаження і вивантаження даних, але все одно реєструється висока активність мережі.

Рішення: В першу чергу, перевірте наступне:

 • Наявність оновлень у службі Windows Update?
 • Завантажує чи який-небудь додаток дані?
 • Чи виконується оновлення будь-якої програми?
 • Запускали ви великі завантаження останнім часом, які ще можуть виконуватися у фоновому режимі?

Якщо на всі ці питання послідує негативну відповідь, то ви повинні виявити джерело підвищеного споживання трафіку. Ось як це можна зробити:

 • Використовуйте додаток для моніторингу мережі та виявлення потенційних загроз, таке як GlassWire, Little Snitch або Wireshark.
 • Проскануйте вашу систему на предмет шкідливого зараження за допомогою антивірусу або антивірусного сканера.
 • Використовуйте спеціалізоване ПО для захисту від небезпечних фінансових шкідливих програм.

Сценарій 6: Домашня сторінка в браузері змінилася, але я нічого не робив

Якщо ви помітили зміну домашньої сторінки, нову панель інструментів в браузері або постійні редіректи на сторонні сайти, то подібна поведінка може бути ознакою шкідливого зараження.

Зазвичай проблема виникає при відвідуванні сумнівного сайту і натисканні на спливаючі вікна або підозрілі посилання. В результаті в систему завантажується і встановлюється небажане ПО, яке є не тільки дратівливим, але і шкідливим.

Рішення: Проскануйте вашу систему на предмет шкідливого зараження за допомогою антивірусу або антивірусного сканера якомога швидше. Даний тип загроз буває дуже складно видалити.

Сценарій 7: Комп’ютер поводиться дивно і часто з’являються незвичайні повідомлення

Перераховані нижче сценарії можуть бути викликані як технічною проблемою, так і шкідливим зараженням:

 • Ви помічаєте, що програми відкриваються і закриваються автоматично
 • Система Windows несподівано перезавантажується без будь-яких на те причин
 • При завантаженні комп’ютера ви помічаєте дивні вікна
 • Windows повідомляє, що ви втратили доступ до деяких дисків

Рішення:

 • Оновлення операційну систему Windows
 • Проскануйте систему антивірусом або антивірусним сканером
 • Ransomware Tool або Acronis Ransomware Protection
 • Розгляньте варіант переустановлення операційної системи

Сценарій 8: Я використовую антивірус, але отримую повідомлення, що “Захист відключено”

Якщо ви помітили, що антивірус більше не працює або модуль поновлення відключений, ви повинні якомога швидше це виправити.

Деякі типи шкідливих програм вміють відключати антивірусний захист з метою маскування. Якщо перезавантаження комп’ютера і ручне включення захисту ні до чого не призводить, ви зможете сміливо розглядати сценарій зараження шкідливим ПЗ.

Ця проблема може виникнути через те, що деякі традиційні антивіруси малоефективні проти складних сучасних загроз (таких як шифрувальники, рекламне ПО або фінансові загрози).

Рішення: Рекомендується посилити захист системи за рахунок використання додаткових рішень безпеки.

Сценарій 9: На робочому столі з’явилися незрозумілі іконки

Якщо ви помітили невідомі нові значки на вашому ПК, ви, швидше за все, випадково завантажили ці потенційно небажане програмне забезпечення (ПНП). Ці шкідливі програми можуть відображати дратівливі оголошення або спливаючі вікна на екрані, додавати панелі інструментів в ваш браузер і викликати витоку персональних даних.

Рішення: Використовуйте спеціалізоване ПО для видалення ПНП – Malwarebytes AdwCleaner, Ultra Adware Killer або UnHackMe.

Сценарій 10: Іноді стикаюся з незвичайними повідомленнями про помилку

Часто саме шкідливі програми викликають до появи повідомлення про помилку. Помилки можуть бути пов’язані з відсутніми файлами або папками – це може бути ознакою злому комп’ютера і зниження його продуктивності.

Рішення: Проскануйте вашу систему на предмет шкідливого зараження за допомогою антивірусу або антивірусного сканера. Завдяки новим оновлення операційної системи і регулярно перевіряйте доступність патчів безпеки, оновлень програм і драйверів.

Сценарій 11: Не можу отримати доступ до Панелі управління і з додатком Параметри

Якщо панель керування або додаток Параметри не відкриваються, це означає, що операційна система не функціонує належним чином.

Рішення: Проскануйте вашу систему на предмет шкідливого зараження за допомогою антивірусу або антивірусного сканера. Перевірте, чи відкривається панель управління в безпечному режимі. Запустіть перевірку цілісності системи і усуньте виявлені проблеми.

Сценарій 12: Все ніби працює. Але чи варто все одно побоюватися шкідливих програм і постійно перевіряти ПК?

Коли справа стосується захисту персональних даних, зайва параноїдальність і обережність не завадять. Кіберзлочинці діють завжди винахідливо і можуть приховати шкідливе ПО в найнесподіваніших місцях, не залишаючи видимих ​​слідів і все ще заражаючи ваш комп’ютер.

Комп’ютер може працювати нормально, але шкідливий бот в системі в цей час просто чекає подальших інструкцій від командного сервера зі збору та передачі даних.

Чи можна уникнути шкідливого зараження?

Звичайно можна. Головне вчасно звертати увагу на описані ознаки і не допускати їх появи.

 • Переконайтеся, що ваша операційна система, браузери і розширення завжди оновлені до нової версії. Своєчасна установка патчів допоможе обеззброїти кіберзлочинців.
 • Дотримуйтесь правил безпечної роботи в Інтернеті. Відвідуйте тільки надійні ресурси, щоб уникнути потенційних загроз.
 • Використовуйте антивірус і додаткові рішення безпеки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *