Windows Store – майбутній центр ОС Windows?

Windows_store
385 переглядів Немає коментарів

В останні тижні Microsoft зробила чимало анонсів. Серед них операційна система для освіти Windows 10 S, новий ноутбук Surface Laptop, значні оновлення Windows 10 і багато іншого, представлене на конференції Microsoft Build 2017. У користувачів виникає питання про те, яке ж, в контексті нових анонсів Microsoft, майбутнє найпопулярнішою ОС для ПК і чи залишиться вона колишньої і звичної?

Різні анонси софтверного гіганта явно вказують на те, що фокус уваги Microsoft змістився в бік Windows Store, який, можливо, і стане в майбутньому центральною частиною операційної системи Microsoft.

Коли Windows Store з’явився в 2012 році одночасно з дебютом Windows 8 і Windows RT, положення в індустрії було зовсім іншим, ніж зараз. Під впливом неймовірного успіху iOS App Store від Apple технологічні компанії прагнули створювати власні магазини додатків. У 2011 році Apple запустила також Mac App Store, набагато менш успішний в порівнянні з магазином цифрових продуктів для мобільних девайсів.

Дебют Windows Store в 2012 році супроводжувався тим, що Windows 8 призначалася для комп’ютерних пристроїв на основі архітектури Intel x86 / x64, в той час як Windows RT призначалася для платформи ARM. Магазин же для обох платформ був один, що означало необхідність забезпечення сумісності розміщуються в ньому програм з ARM. Адже тільки такий підхід дозволив би програмного забезпечення запускатися також і на RT.

З цього випливало, що Windows Store спочатку містив додатки в стилі Metro, від якого софтверний гігант зараз вирішив відмовитися, орієнтовані на планшети і створені для того, щоб конкурувати з Apple iPad. Таким чином, магазин виявився фактично не призначений для традиційних програм, орієнтованих на операційну систему Windows.

На додаток слід зазначити, що програмне забезпечення на основі популярних фреймворків .NET і Win32 не підходило для магазину. Це означало, що багато популярних програми просто не могли стати доступними в Windows Store без їх фундаментальної переробки.

Але Microsoft винесла уроки з самого початку тьмяного дебюту Windows Store. З Windows 10 з’явилася універсальна платформа Universal Windows Platform, яка полегшувала розробникам завдання створення додатків, які могли б працювати на різних платформах. У минулому році, на своїй конференції Build 2016, софтверним гігантом Microsoft був представлений інструментарій Desktop Bridge Tool, що допомагає робити з традиційних додатків для настільних комп’ютерів під управлінням Windows на основі .NET і Win32 Windows-версії, сумісні з Windows Store.

У минулому році перша частина ігор для Xbox One була запропонована в якості розміщених в Windows Store версій, сумісних з Windows 10. Це стало частиною програми Xbox Play Anywhere, забезпечивши Microsoft можливість гідно конкурувати з подібними рішеннями, в числі яких і Steam.

І ось приємна для користувачів новина – Windows 10 для ARM, що є по суті розвитком концепції RT, стає здатною запускати майже всі програми x86 з використанням емуляції, незалежно від того, встановлені вони з Windows Store чи ні. Тим самим виправляється найбільш значний недолік RT. Звісно ж, що Microsoft хоче забезпечити розробникам можливість розміщення в Windows Store реальних додатків для настільних комп’ютерів. Тим часом нова операційна система Windows 10 S взагалі дозволяє запускати тільки програми з Windows Store. І в Windows Store з’являється цілий ряд важливого для користувача програмного забезпечення, в тому числі iTunes, Spotify, і навіть кілька дистрибутивів Linux.

Замість того щоб і далі використовувати магазин тільки для деякого набору додатків для ARM, Microsoft прагне покласти його в основу екосистеми Windows. Зрозуміло, до того моменту, коли з магазину можна буде встановити такі додатки, як Photoshop, мабуть, ще далеко, але софтверний гігант хотів би, щоб там була доступна велика частина того програмного забезпечення, яке необхідно користувачам.

Якщо Microsoft зможе зробити так, щоб нова концепція Windows Store сподобалася і користувачам, і розробникам, то у Windows Store з’являється другий шанс, який, в разі успіху, повністю змінить уявлення про Windows, яке склалося у користувачів за десятиліття присутності на ринку цих операційних систем. Установка і видалення програм може стати значно простіше для користувачів. Інтерфейс Windows Store замінить собою цілий комплекс завдань – завантаження виконуваного файлу програми, його установку і можливість видалити його, а не лише мріяти про те, що розробник передбачив хоч який-небудь деинсталлятор. Більш того, наявність магазину, в якому зібрано основне ПО для самої популярної комп’ютерної ОС, могло б спростити процес надання програмних оновлень.

Компанія Microsoft недавно також додала в Windows 10 Creators Update опцію, що забезпечує опциональную можливість блокування інсталяції додатків не з Windows Store. Дана опція подібна функції Gatekeeper для OS X від компанії Apple. У реальності, в якій Windows Store містила б все необхідне програмне забезпечення, необхідне користувачам, Windows могла б стати набагато більш безпечною для користувачів.

Переваги такого підходу для Microsoft виражалися б також в 30% надходжень від продажів додатків. Зрозуміло, Microsoft задумалася про роль магазину додатків дещо пізніше того періоду, коли цей підхід був інноваційним. Слід згадати, що Apple спробувала повторити власний же успіх з Mac App Store. При цьому у технологічного гіганта з Купертіно ніколи не було таких мультиплатформових протиріч, як у Microsoft. Але обмеження на те, що додатки можуть робити, і той факт, що розробникам доводиться віддавати 30% своїх надходжень від продажів додатків, привели до того, що їм простіше продавати додатки безпосередньо користувачам і Mac App Store так і не став до сих пір незамінною частиною операційної системи.

Втім, у Microsoft більш м’які вимоги до додатків, і це теоретично могло б забезпечити їй успіх там, де його не досягла Apple. Все це стане ясно лише з часом, поки ж з недавніх анонсів Microsoft явно слід зростаюча роль магазину додатків в екосистемі Windows.

Чи радує користувачів цей тренд?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *