Огляд редактора Notepad ++ і його плагінів

notepad_logo
464 перегляди Немає коментарів

Notepad++ є чудовою програмою, за допомогою якої легко робити зміни в коді наших блогів. Самому колупатися в php або html файлах в звичайному редакторі – справа невдячна. Адже легко можна заблукати в онучі монотонних символів, що може привести до великої купи помилок. Щоб цього уникнути, потрібен зручний і зрозумілий інструмент. Найкращим для редагування кодів є Notepad ++.


Завантажити Notepad ++


Раніше я використовував стандартний блокнот або стандартний редактор html, php коду в самому wordpress. Потім мені попався на очі розширена версія блокнота, там він був з підсвічуванням коду. Причому це окремий додаток було. А називався щось на кшталт Блокнот 2 або якось так.

Потім було багато ще різних редакторів, наприклад Екліпс, Vim, всязкіе візуал едітор, text wrangler і багато чого ще.

Однак, з часом стало зрозуміло, що їх можливостей мені зовсім не вистачає. Або мені просто не зручно з ними працювати. Особливо, коли мова йде про редагування php коду. Notepad ++ просто не замінимо для цього. Так, саме його я вибрав і саме з ним я працюю до сих пір.


Можливості редактора Notepad ++

Насправді в стандартному постачанні з Windows – є який-неякий блокнот Notepad, однак наші умільці доповнили його і зараз ми знаємо про Notepad ++. У стандартному постачанні Notepad (він же стандартний блокнот) немає взагалі нічого, є тільки можливість перегляду і редагування тексту. Є можливість змінити шрифт і розмір шрифту, ну і все, в принципі.

Проста установка, невеликий розмір редактора

Коли я перший раз побачив цей редактор (мається на увазі Notepad ++) – я спочатку подумав що це складний софт, який потрібно спочатку пару місяців завантажувати а потім ще пів року в ньому розбиратися. Виявилося все настільки просто – що тепер Notepad ++ завжди зі мною :). До речі, ця софтина йде в комплекті до будь-якого Total Commander.

Завантаження редактора Notepad ++

Вже є купа сайтів, з яких можна скачати різні версії Notepad ++, установка якої відбувається як і установка будь-який інший софт. Існує дві версії, причому всі вони абсолютно безкоштовні – стандартна з інсталяцією і портативна.

Портативна версія редактора Notepad ++ встановлюється в будь-яку папку, хоч на флешку. Для її запуску абсолютно не обов’язково наявність операційної системи і прив’язки до системного реєстру. Дуже зручна штука. Встановив на флешку і носи з собою завжди робочий notepad який завжди готовий до роботи, хоч на стаціонарному комп’ютері, хоч на ноутбуці.

Підсвічування кодів в редакторі

Його вага (об’єм) – не єдиний його плюс. У цього php редактору є ще одна перевага – підсвічування php коду, що в рази спрощує роботу з кодом. Підсвічування коду у Notepad ++ є не тільки для php але і для html і будь-якого іншого коду.

notepad++_Pidsvichuvannya_kodiv

Завдяки наявності підсвічування синтаксису в Notepad ++ дуже зручно розбиратися в будь-якому коді і навіть новачок зможе зрозуміти як влаштована та чи інша програма.

Ну і звичайно програма Notepad ++ – Це напевно найшвидший редактор, який я зустрічав на своєму шляху блогера.

Підсвічування синтаксису в Notepad ++

Підсвічування синтаксису в цьому чудовому редакторі. У ньому я знайшов унікальну можливість. Він дозволяє налаштовувати кольори підсвічування синтаксису php коду (або іншого коду) так, як подобатися саме вам і зберігати вашу колірну схему. Колірна схема налаштовується саме на тип тегів. Наприклад на теги, які відповідають за числові значення, або строкові і так далі (картинка клікабельні).

Pidsvichuvannya_syntaksysu_v_Notepad ++

Як ви бачите з скріншоту – Notepad ++ дозволяє налаштовувати кольорові гами синтаксису не тільки php, але і для будь-якої мови програмування. У лівій колонці вибирається мова програмування, в другій зліва – тип тега і колір. Верхній варіант забарвлення (на скріншоті – помаранчевий) – це колір самого тексту. Нижній колір (на скріншоті – білий) – це для фону під текстом тега. Справа Ви бачите настройку шрифту, розміру, жирність та інші параметри тексту.

Автоматичне дописування тегів

Avtomatychne_dopysuvannya_tehivМожливість автоматичного дописування тегів в Notepad ++ Також в цій корисній утилітка є можливість автоматичного дописування тегів.

Наприклад, Ви не пам’ятаєте як точно пишеться те чи інше тег, але точно знаєте перші літери тега. Вам залишилося написати ці перші літери, натиснути CTRL + Пропуск і перед вами розчиняться вікно з можливими варіантами написання цього тега.

Простановка маркерів в редагованому коді

marker_notepad++Простановка маркерів в Notepad ++ Також слід зазначити, що при роботі з Html або PHP кодом у вікні Notepad ++ у кожного з вас є можливість ставити позначки (маркер). У потрібному рядку Html або PHP коду, де ви хочете зробити свою пометочкі – ви можете поставити на лівому полі клацанням миші маркер у вигляді синьої точки. Також є можливість поставити маркер сполучення клавіш CTRL + F2. А потім можна буде перегортати маркери (позначки) клавішами F2 і SHIFT + F2 (якщо хочете гортати в зворотну сторону).

Список плагінів з описом

Тепер перейдемо безпосередньо до огляду плагінів Notepad ++

Auto save. Цей плагін допомагає в авто режимі зберігати ваш документ. Є налаштування – наприклад, зберігати при втраті фокуса.
Compare. Аналог плагіна winmerge. Допомагає порівнювати ваші файли. Відмінності звичайно підсвічуються кольором.
Document Monitor. Перевіряє ваш документ – можливо він був змінений іншим додатком.
Explorer. Додає оглядач файлів в блокнот. А ще є плагін LightExplorer.
Falling bricks. Додає гру – тетріс. Мені сподобався – люди моєї епохи (епохи денді) – теж оцінять, я думаю.
File switcher. Дозволяє користувачеві переключаться між декількома файлами. Корисно якщо у вас відкрито, наприклад, 30 файлів.
Gtag seach. Пошук по тегам.
HEX-editor. HEX редактор прямо в блокноті. Додає іконку швидкого виклику. Сам не використав, але думаю спецам зручно.
HTML tag. Додає гарячі клавіші, які допомагають в роботі з документів, наприклад дозволяють скопіювати вміст між тегами одним натисканням.
JSMin. Плагін для javascript. Видаляє всі перенесення і відступи в цілях зменшення ваги.
Language help. Дозволяє запускати спец файли допомоги (CHM, HLP, PDF), шукати слова в них.
MathPad. Дозволяє робити будь-які розрахунки прямо в документі.
MIME Tools. Маленький корисний плагін, додає base64 code / decode. Printed quotable …
MultiClipboard. Плагін веде історію буфера обміну. Зручно коду багато копіпаст одне і теж. Ось скопіпастілі, потім ще щось скопіювали, і вам потрібно повернутися до того, що ви копіювали передостанній раз. Швидко і зручно.
NativeLang. Дозволяє перевести плагін або меню на вашу мову. Просто перекладач меню навігації.
NppAutoIndent. Розумний авто-відступ для мов C / C ++, PHP, Java і інших.
NppCrypt. Додає можливість закріптовать (зашівровать / закодувати) файл, щоб в ньому ніхто більше не Колупаєв.
NppExec. Додає можливість запуску командного рядка з параметром. Ну це для професіоналів.
NppExport. Дозволяє експортувати файл в rtf, html.
NppFTP. Фтп в вашому блокноті.
NppNetNote. Дозволяє редагувати файл декільком людям одночасно! Прямо чат влаштовувати можна.
Plugin Manager. Менеджер плагінів. Дозволяє завантажувати / видаляти плагіни. Зручно.
Plugin Update. Плагін оновлює плагіни. Автоматично перевіряє останню версію. Корисна штука.
Regex Helper. Один з корисних плагінів для професіоналів веб-розробки. Дозволяє протестувати регулярний вираз.
Run Me. Теж що то типу NppExec. Є налаштування.
ScrollPastEOF. Дозволяє скролить файл до нескінченності.
Select N Launch. Дозволяє зберегти виділений шматок файлу в новий, з потрібним розширенням.
SnippetPlus. Теж що і Snippets тільки більш просунута версія.
SourceCookifier. Создайт якесь превью, типу дерева.
Speech. Плагін промовляє виділений текст.
Spell-Checker. Перевірка слів, типу вордівських. Потрібно попередньо встановити Aspell.
WebEdit. Швидка вставка тега. Додає кнопочки тегів.
XBrackets Lite. Автодопіска скобочек.
Zen Coding – Python. Плагін zen coding під пітон. Для професіоналів.

Так Так. Така, здавалося б, найпростіша програма має туеву кучу плагінів. Наприклад я використовую плагіни Auto save, Compare, Plugin Manager, Select N Launch і ін.

Кодування WordPress і редактор Notepad ++

Що таке кодування? Весь текст, які ви бачите на своїх екранах – це числа. Здивовані? Виявляється так. Справа в тому, що Приставки розуміють всі в цифрах і кожен символ – має свій код. Так ось. Кодування – це можна сказати таблиця символів, по якій комп’ютер визначає, який символ вам показати. Ось наприклад якщо ви будете бачити мій блог ось так:

Koduvannya_v_notepad

Це кодування називається windows-1251. Воно вже вважається застарілим. Крім нього є купа всяких різних кодувань і всіх їх нам знати і не потрібно. Головне знати, що зараз всі використовують UTF-8. Саме з його допомогою можна дивитися зрозумілі нам, що читаються, символи. А яке кодування у WordPress? Звичайно найпоширеніша, так би мовити загальноприйнятний стандарт – UTF-8.

Якщо Ви користуйтеся браузером Google Chrome, то можете спробувати змінити кодування сайту, якщо відкриваються вам кракозябри. Для цього Вам потрібно увійти в розділ «Налагодження та управління» і в спадаючих меню вибрати пункт «Кодування» .

Список кодувань буде досить великим. Можете поекспериментувати з кожної з них. 🙂

А тепер давайте до кодуванні спробуємо пристикувати Notepad ++. Чому я про нього згадав в підзаголовку? Дуже просто. При редагуванні шаблонів, або при створенні нових документів або php-файлів, потрібно зберігати і перезберігати всі наші файли в кодуванні UTF-8 причому з однією поправкою.

Раніше я завжди думав, що UTf-8 – це все, що потрібно знати. Поки не зустрівся з одним неприємним косяком – всі файли йдуть в кодуванні UTF-8, а сайт запускається все одно в неправильному кодуванні. Чому? І тут в гру вступає так званий UTF-8 без BOM.

Чим відрізняється «UTF-8» від «UTF-8 без BOM»?

Справа в тому, що в процесі розвитку кодувань, в тому числі і кодувань UTF, додали можливість запису символів, як в прямій послідовності (наприклад, C2 AD), так і в зворотній послідовності (наприклад, AD C2).

І щоб комп’ютер знав, в якій послідовності читати код, був винайдений цей горезвісний BOM (Byte Order Mark). От і все. Іншими словами, BOM – це позначка, з якого боку читати код символу.UTF-8 bez BOM

Саме тому, з метою коректного відображення тексту в вашому блозі WordPress, необхідно використовувати кодування UTF-8 (без BOM). У Notepad ++ можна не тільки створювати, а й перетворювати тексти в UTF-8 с / без BOM.

До слова скажу, що використання на блозі інших кодувань і наявність в них позначки BOM може позначитися не тільки на відображенні текстів в самому блозі, а й привести до інших, більш тяжких наслідків. Наприклад, до непрацездатності RSS стрічки. Ця проблема, до речі, є досить великий і обтяжує багато блогерів.

Висновок

На закінчення хочу сказати, що я описав далеко не всі принади редактора коду Notepad ++.  Я дуже сподіваюся, що Вам вистачить сміливості розібратися в дрібних деталях самостійно. Ну а якщо все-таки у вас виникнуть якісь питання, я з радістю на них відповім. Задавайте їх в коментарях, давайте обговорювати.

Упевнений, що багатьом блогерам, які побачать цей пост, ще раз оцінять можливості цього редактора. А він дійсно хороший, сам давно ним користуюся.

Завантажити Notepad ++ x64

 

Завантажити Notepad ++ x32

 

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *