Налагодження та оптимізація Windows 10

Windows-10_logo_image
606 переглядів Немає коментарів

Прогрес не стоїть на місці, і як би нам не хотілося залишитися на Windows 7 або 8.1 рано чи пізно все одно доведеться перейти на Windows 10. Особисто я зробив це як тільки з’явилася перша можливість і аніскільки не пошкодував.

Насправді, за функціоналом, продуктивності і надійності Windows 10 виграє у своїх попередніх версій. Проблема десятки в тому, що вона містить в собі кілька неприємних особливостей, які потрібно обов’язково виправити.

Що це за особливості?

1. Windows 10 не настроєна на оптимальну продуктивність. У ній включені різні візуальні ефекти, працюють багато служб, якими ви ніколи не будете користуватися, постійно працюють різні «захисники» і «помічники», які призначені для новачків. Все це вимагає ресурсів процесора і оперативної пам’яті, хоча насправді це все можна спокійно відключити.

2. Усередині цієї операційної системи зашито багато функціоналу, завдяки якому на сервера Microsoft відправляється багато різної інформації. Ви можете дізнатися про це докладніше, набравши в будь-якій пошуковій системі запит «Windows 10 шпигує».Windows-10_shpyhuye

Але, хороша новина в тому, що обидва цих недоліку можна виправити і налаштувати Windows 10 так, що вона буде працювати швидко і стабільно, а весь шпигунський функціонал буде наглухо заблокований.

Увага! Все, що описано в даній статті, призначене в основному для досвідчених користувачів. Якщо ви тільки недавно купили свій комп’ютер, то будьте дуже обережні з внесенням тих змін, які я роблю зі своєю системою.

Тож почнемо.


1. Правильна установка Windows 10

Оптимізація починається ще на етапі установки. Тут є два основних моменти.

По-перше, якщо у вас зараз стоїть Windows 7, 8 або 8.1 і ви хочете перейти на Windows 10, то
замість поновлення поточної системи краще зробіть чисту установку. За численними відгуками при чистій установці система працює набагато швидше і стабільніше.

По-друге, коли під час установки ви дійдете до кроку настройки різних параметрів, не поспішайте відразу натискати кнопку «Далі», залишаючи значення всіх налаштувань за замовчуванням.

Практично всі з того, що там є, так чи інакше пов’язане з тим самим шпигунським функціоналом, який зіпсував репутацію цієї операційної системи.

Особисто я вимикаю абсолютно все на цьому кроці. 

Після установки операційної системи я зазвичай відразу ставлю найсвіжіші драйвера для всіх пристроїв, яким вони потрібні. 

2. Тип носія – HDD або SSD?

Швидкість носія, на якому встановлена ​​операційна система – це один з головних чинників, що впливають на продуктивність Windows 10, тому даному компоненту варто приділити особливу увагу.

На даний момент є два основних види носіїв для зберігання інформації – HDD (Hard Disk Drive – жорсткий диск) і SSD (Solid State Drive – твердотільний накопичувач).

HDD-диски виробляють по одній і тій же технології ще з 90-х років. Усередині такого жорсткого диска з великою швидкістю крутиться одна або кілька магнітних пластин для зберігання інформації, а коли операційна система або програма запитує якісь дані, то спеціальна голівка  зчитує з них інформацію. Пластини зазвичай крутяться зі швидкістю 5400 або 7200 оборотів в хвилину. Є і більш швидкі, але вони використовуються в основному в серверах.

При такому підході всі команди на запит інформації обробляються послідовно, один за одним, тому що зчитує голівка фізично не може бути одночасно в декількох місцях. Таким чином чим більше команд від операційної системи і програм надходить в один момент часу, тим довше їм доводиться чекати відповідь, щоб виконати дію. Особливо помітні такі затримки при роботі в багатозадачному режимі, коли одночасно запущено багато процесів. У традиційних жорстких дисків є й інші недоліки – через наявність рухомих елементів ці диски шумлять і створюють вібрацію, крім цього вони досить крихкі.

Плюси HDD-дисків:
1. Дешеві;
2. Мають великим ресурсом циклів запису / перезапису.

Мінуси HDD-дисків:
1. Повільні;
2. Шумлять;
3. Тендітні;
4. Вимагають регулярної дефрагментації.

SSD-накопичувачі побудовані на чіпах незалежній flash-пам’яті. Така організація накопичувача дозволяє зчитувати інформацію набагато швидше і тут відсутні будь-які затримки як у випадку з HDD, коли зчитує голівці треба чекати поки пластина прокрутиться.

Більшість що випускаються сьогодні SSD-накопичувачів у багато разів перевершують можливості жорстких дисків за швидкістю запису і читання інформації. Так, поки що SSD все ще помітно дорожче HDD-дисків, але поступово їх ціна падає, а ресурс використання зростає, і за різними прогнозами вже через 5-10 років вони повністю замінять застарілі HDD-диски.

Плюси SSD-накопичувачів:
1. Дуже швидкі (в 7-8 разів швидше HDD);
2. Безшумні;
3. Споживають мінімум енергії;
4. Міцні;
5. Не вимагають дефрагментації.

Мінуси SSD-накопичувачів:
1. Дорожче, ніж HDD в перерахунку на 1 Гб;
2. Поки що мають менший ресурс, ніж HDD;
3. З них важче відновити дані в разі виходу з ладу.

Як висновок можу сказати тільки одне – якщо ви дійсно хочете прискорити роботу всієї системи, то варіант тільки один – купити хоча б для операційної системи SSD-накопичувач.

Ви здивуєтеся, наскільки швидше буде завантажуватися операційна система після включення комп’ютера і як швидко будуть запускатися звичні програми. Після такого досвіду повертатися на звичайний HDD-диск вам точно не захочеться.

До речі, Windows 7, 8.1 і 10 працюють з SSD-накопичувачами інакше, ніж із звичайними HDD-дисками. Наприклад, Windows не застосовує до SSD-накопичувача дефрагментацію, технології SuperFetch і ReadyBoost і інші техніки читання,, що прискорюють завантаження додатків з звичайних HDD-дисків. Це допомагає зберегти ресурс SSD-накопичувача.

Для операційної системи і програм цілком вистачить обсягу в 120 Гб.

Що стосується решти вашої інформації, то її можна зберігати і на HDD-диску. Але при бажанні можна також перейти на SSD.

3. Налаштування швидкодії ОС


Після того як ОС встановлена, починаєм з базових налаштувань швидкодії.
До них я відношу кілька кроків, які дають невелику надбавку в продуктивності.

3.1 Вкладка «Швидкодія» у властивостях системи.

Упевнений, багато про цю вкладку вже знають, але залишити цей пункт без уваги було б неправильно.
Щоб відкрити цю вкладку робимо наступне: Натискаємо комбінацію клавіш Win + X і вибираємо у вікні пункт «Система».Vkladka_win+xУ вас відкриється вікно, в якому треба клікнути пункт «Додаткові параметри системи»vikno_"systema"У вікні йдемо до вкладки «Додатково» і натискаємо кнопку «Параметри» в блоці «Швидкодія».vikno_parametry_systemyУ вікні я відключаю всі пункти, за винятком згладжування нерівностей екранних шрифтів.vikno_parametry_shvydkodiyiНатискаємо «ОК». Вікно з параметрами закриється.

   3.2. Відключаю створення контрольних точок відновлення.

Я не користуюся вбудованою функцією відновлення системи, тому що використовую інше зовнішнє рішення, яке робить цю функцію абсолютно не потрібною.

Відключається створення точок в тому ж вікні з додатковими параметрами системи, просто цього разу треба перейти на вкладку «Захист системи», а там натиснути по потрібному диску і натиснути кнопку «Налаштувати».vkladka_vikna_Zakhyst_systemyУ вікні вибираємо пункт «Відключити захист системи».Vidklyuchyty_zakhyst_systemy

   3.3. Схема «Висока продуктивність» в настройках електроживлення.

Я завжди виставляю варіант «Висока продуктивність».

Для цього тиснемо Win + X і вибираємо «Управління електроживленням».vybyrayemo_«Upravlinnya_elektrozhyvlennyam»У вікні вибираємо «Висока продуктивність». vybyrayemo_«Vysoka_produktyvnistʹ»

4. Видалення і відключення різних елементів ОС

На шпигунські функції витрачаються певні ресурси процесора, жорсткого диска і пам’яті, що впливає на загальну продуктивність системи не в кращу сторону.У цьому можна переконатися налаштовуючи Windows 10 на досить слабкому комп’ютері.

Відключаємо «Захисник Windows»

Захисник Windows – це вбудований в Windows антивірус, який мало того що сам по собі досить ненажерливий, так ще й на думку деяких авторитетних джерел містить в собі певний небажаний функціонал.

Крім цього відразу відключаємо відправку в Microsoft інформації про зараження системи вірусами, відключаємо відправку проб даних і членство в Microsoft SkyNet.

Відключаєм контроль облікових записів користувачів (UAC)

Вас дратують постійно з’являється вікно з проханням підтвердити дію? Виною всьому система контролю облікових записів (UAC) яка покликана захистити користувача Windows 10 від установки і запуску програмного забезпечення, яке може завдати шкоди ОС.

Ця служба активована автоматично, тому завжди вимагає запит для виконання будь-яких операцій, які можуть вплинути на працездатність ОС. Ця служба може бути корисною початківцям користувачам.

Відключається вона дуже просто. Тиснемо Win + X, далі вибираємо Панель управління – Облікові записи користувачів – Зміна параметрів облікових записів.

Видаляєм вбудований хмарний сервіс OneDrive

OneDrive досить сильно завантажує систему в Windows 10.

Відключаєм автоматичне оновлення системи

За логікою, оновлення системи повинні робити її більш безпечною, стабільною і швидкою. Але часто все навпаки. Раніше, коли я залишав цю функцію включеної у мене регулярно починалися якісь проблеми з ОС саме після установки масштабних оновлень. Ті програми перестануть запускатися після поновлення, то система почне гальмувати. Таке відчуття, що чим більше оновлень ставиться в систему, тим вона стає важче і менш стабільною.

У цьому компоненті Microsoft потрібно взяти урок у Apple. Там  оновлення  йдуть тільки на користь.

Можливо, в майбутньому Microsoft виправить цю ситуацію, і оновлення дійсно будуть робити систему більш швидкою, безпечною і надійною, але поки це не так, тому відключаєм автоматичне оновлення системи.

Крім цього відключаєм автоматичне оновлення драйверів, вбудованих додатків і інших продуктів Microsoft через службу Windows Update.

Видалєм всі «плиткові» додатки вбудовані в систему

Думаю, ви вже бачили скільки всяких плиткових додатків встановлено в систему за замовчуванням. plytkovi_dodatky_Windows-10Крім цього на даному етапі відключаєм автоматичну установку в систему «рекомендованих» додатків з Windows Store.

Відключаєм вбудований помічник Cortana

На даний момент в особистого помічника Cortana немає підтримки російської мови. (Голосовий помічник Cortana отримав голографічний аватар)

Відключаєм функції відстежування місцеположення

Деякі сайти і додатки використовують дані вашого місця розташування.

Відключаєм телеметрію додатків

Завдяки цьому відключення Windows 10 не зможе передавати дані телеметрії, статистику використання програм та інші дані на сервера Microsoft.

Через фаил hosts блокуєм всі сервера, на які відправляються дані телеметрії

При зверненні до будь-якого доменному імені браузер або будь-який інший інструмент спочатку з’ясовує його IP-адресу, звертаючись до DNS-сервера. Але насправді, ще перед зверненням до DNS-сервера виглядає файл hosts, який лежить в папці c: \ Windows \ System32 \ drivers \ etc \

Через цей фаил ми можемо заборонити доступ з нашого комп’ютера до будь-якого сервера. А якщо враховувати, що більшість серверів, на які Windows відправляє всю телеметрію, вже відомі, то ми можемо заборонити доступ до всіх цих серверів через файл hosts. Що і робим на даному етапі.

Відключаєм радника Windows і повідомлення від додатків

Не особливо подобаються постійно вискакуючі підказки з різними порадами від операційної системи, тому їх завжди відключаєм.

Як відключити все це одним махом?

Частина з перерахованого вище можна відключити через налаштування Windows, в які можна потрапити через комбінацію клавіш Win + I. Частина відключається через редактор групових політик і правку реєстру.

Але відключати весь цей функціонал вручну займе багато часу, тому не дивно, що для цієї мети існує безліч програм, які дозволяють вирішити цю задачу буквально за пару кліків.

Ось  деякі із подібних утиліт:

 • Disable Win Tracking;
 • DoNotSpy 10;
 • Win10 SpyStop;
 • Ashampoo Antispy for Windows 10;
 • Win10 Spy Disabler;
 • O & O ShutUp10.

Серед всіх цих програм немає якоїсь однієї ідеальної, яка вміла б відключати відразу все. Рекомендую дві останні, плюс дещо все одно треба буде робити ручками.

5. Вимкнути всі непотрібні служби

У Windows 10 постійно працюють дуже багато служб. Кожна служба забирає на себе якусь частину ресурсів процесора і оперативної пам’яті. Проблема в тому, що крім дійсно потрібних служб є такі, які потрібні лише для якихось специфічних завдань, але при цьому вони також постійно працюють і займають ресурси.

Наприклад таких служб можна віднести наступні:

 • Служба маршрутизатора SMS;
 • Мережева служба XBox Live;
 • Служба географічного положення;
 • Телефонний зв’язок;
 • Віддалений реєстр;
 • Телефонія;
 • Збереження ігор на XBox Live;
 • Політика видалення смарт-карт;
 • Служба демонстрації магазину;
 •  Служба сенсорної клавіатури і рукописного введення;
 • Служба гаманця;

Служби відключаються наступним чином. Натискаємо комбінацію клавишь Win + X, в меню вибираємо «Управління комп’ютером». У вікні, в лівому меню відкриваємо список «Служби і додатки» і в ньому вибираємо пункт «Служби». Далі вибираємо неугодну службу, натискаємо в неї два рази і міняємо тип запуску на «Відключено».

6. Ставимо всі необхідні програми

7. Очищаємо системний диск від усього зайвого

Після того як все перераховане вище зроблено, залишається тільки почистити системний диск за допомогою програми CCleaner. Ця програма сама аналізує систему і знаходить ті файли, які можна безболісно видалити (тимчасові файли, кеш браузерів і т.д.) Програму CCleaner ви можете завантажити з нашого ресурсу перейшовши за посиланням.

8. Забираю все зайве з автозавантаження

Після установки всіх драйверів і програм разом з Windows починає завантажуватися багато всього зайвого. Все це помітно збільшує швидкість завантаження системи і займає зайві ресурси. Тому, коли все встановлено і налаштовано, відключаєм все зайве. Це можна зробити двома шляхами. +

Шлях 1. Скористатися програмою CCleaner.

Шлях 2. Використовувати ресурси, вбудовані в систему. Для цього натискаємо Win + X і вибираємо там пункт «Диспетчер завдань».

У вікні переходимо на вкладку «Автозавантаження» і просто натискаємо правою кнопкою миші по тих програмах, які не повинні завантажуватися разом з операційною системою і відключаємо їх.vikno_«Avtozavantazhennya»

   

Якщо підвести підсумок всьому вищесказаному, то вийде наступний план:

1. Встановлюємо систему на чистий жорсткий диск (в ідеалі це має бути SSD-диск).
2. При установці відключаємо всі функції стеження, які там можливо відключити.
3. Після установки ОС ставимо свіжі драйвера для всіх пристроїв.
4. Через вкладку «Швидкодія» відключаємо всі ефекти і інші функції, що уповільнюють систему.
5. Видалємо або відключаємо непотрібні елементи (захисник, UAC, плитки, OneDrive, Cortana і т.д.).
6. Відключаємо зайві служби.
7. Ставимо всі програми.
8. Очищаємо системний диск від усього зайвого.
9. Забираємо все зайве з автозавантаження.

На цьому мабуть зупиняємося.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *