Facebook Aquila: ера «небесного інтернету» все ближче

litayuche_krylo_Ilona_maska
459 переглядів Немає коментарів

Розроблений компанією Facebook безпілотний літальний апарат Aquila, призначений для роздачі інтернету в важкодоступних районах, здійснив свій перший успішний політ. Чергові випробування безпілотника Aquila, який в кінці травня піднявся в повітря, де провів одну годину і 46 хвилин, після чого скоїв безаварійну посадку, стали першим повністю успішним випробуванням цього проекту, який призначений для роздачі широкосмугового інтернету в важкодоступних районах.

Про це нещодавно повідомив Facebook в своєму блозі:

Aquila's second flight

Опубліковано Facebook Engineering 29 червня 2017 р.

До випробувань безпілотника Aquila належить Facebook команда розробників Connectivity Lab приступила влітку 2015 року. Форма «літаюче крило» ріднить його з бомбардувальником Northrop B-2 Spirit. Правда, замість бойового навантаження він оснащений сонячними панелями і лазерною системою зв’язку. Чотири роки тому з ініціативи Facebook був запущений проект Internet.org. У ньому взяли участь Samsung, Qualcomm, Mediatek, Ericsson, Nokia і Opera. Ключовою ідеєю проекту вказується надання безкоштовного доступу до базових сервісів інтернету всім жителям планети. На момент підписання договору про співпрацю з Facebook близько 4 млрд людей не мали доступу в інтернет. Завдяки спільній роботі з операторами мобільного зв’язку і компенсації їх послуг з доходів від реклами бездротове інтернет-підключення в сімнадцяти країнах отримали близько мільярда користувачів, проте досить велика приблизно 10% з решти трьох мільярдів жителів знаходяться за межами зони покриття стільникових мереж.

Встановлювати вишки в цих регіонах невиправдано економічно, або просто небезпечно, так як спірні території постійно переходять з рук в руки, а всі наземні об’єкти можуть бути знищені в ході бойових дій або актів вандалізму. Тому у керівництва Facebook і виникла ідея встановити устаткування не на стаціонарні вишки, а на літаючі точки доступу. Дрон, що отримав назву Aquila, є лише одним з елементів арсеналу експериментальних методів Facebook по організації доступу в інтернет. У їх число також входять супутники, лазери і стільникові точки доступу.

Перший в історії програми Aquila політ безпілотника відбувся в червні минулого року. Спочатку планувалося, що Aquila проведе в повітрі не більше півгодини, проте в ході випробування фахівці не виявили ніяких неполадок і продовжили тривалість першого польоту до 96 хвилин. Безпілотник піднявся на висоту 655 метрів. Перший політ апарату завершився жорсткою посадкою. При цьому Aquila отримав пошкодження конструкції правої консолі крила.

Повторні випробування проводилися на полігоні «Юма» в Арізоні відразу після світанку. Після зльоту на швидкості в 43 кілометри на годину безпілотник набрав висоту 914 метрів зі швидкістю 0,9 метра в секунду. У польоті була перевірена робота всіх бортових систем апарату. В цілому випробування були визнані повністю успішними.

Безпілотник Aquila розробляється з широким застосуванням композиційних матеріалів за схемою «літаючого крила». Розмах крила апарату відповідає пасажирському літаку Boeing 737 – 28 метрів. При цьому маса апарату в кілька сотень разів менше, ніж у лайнера. Приблизно половина маси безпілотника доводиться на акумуляторні батареї. Передбачається, що Aquila зможе перебувати в повітрі до 90 днів і виконувати польоти на висоті від 18 до 27 тисяч метрів.

В повноцінної конфігурації з передавальним устаткуванням споживана потужність безпілотника складе близько п’яти тисяч ват. Акумуляторні батареї розраховані на забезпечення апарату енергією протягом 14 годин. Один безпілотник за допомогою радіорелейного передавача зможе транслювати інтернет на територію площею від 40 до 80 квадратних кілометрів зі швидкістю більше 30 гігабіт на секунду. Сигнал прийматимуть радіорелейні станції, які потім вже будуть передавати його кінцевим користувачам.

На минулих випробуваннях злий жарт з безпілотником зіграли вітри, але на цей раз єдиним сюрпризом, але вже щасливим, стала швидкість підйому – 180 футів в хвилину (приблизно 55 м / хв), що майже в два рази перевищує показник минулих випробувань. Команда творців приписує це численним удосконаленням Aquila – особливо ще більш гладкою обробці. Внести ці зміни дозволив досвід минулого польоту.

Всі необхідні контрольні точки літак пролетів з постійною швидкістю, напрямком і висотою. Отримані під час польоту дані будуть використані для вимірювання стійкості літака, його аеродинамічних властивостей. Також буде проведений аналіз, який допоможе «передбачити» використання безпілотником енергії і, таким чином, оптимізувати розміри акумуляторів і сонячних батарей. У польоті також були використані сотні датчиків, щоб можна було зрозуміти, як форма Aquila реагує на політ в режимі реального часу. Посадка була здійснена за допомогою заздалегідь вироблених алгоритмів в призначеному місці.

«Зайве говорити, що вся команда була в захваті від таких результатів, – пишуть учасники проекту. – Підключення людей [до інтернету] за допомогою безпілотника на сонячних батареях – зухвала мета, до якої довелося проходити етапи складної підготовки і місяці важкої роботи. У найближчі місяці ми займемося аналізом тих уроків, які були отримані під час другого польоту, щоб продовжити просування програми Aquila, яка допоможе зробити світ ближче за допомогою підключення до інтернету ».

Нагадаємо, цієї весни амбітний проект Ілона Маска про роздачу інтернету з космосу отримав підтримку Федеральної комісії зі зв’язку США (FCC) США. Гендиректор Tesla планує запустити на навколоземну орбіту понад чотирьох тисяч супутників – вони забезпечать бездротової супутниковий інтернет в будь-якій точці Землі зі швидкістю до 1 Гб в секунду і затримкою в 25-35 мс. Повністю реалізувати свій проект Маск намір до 2020 року.

На початку 2017 року стало відомо, що американський холдинг Alphabet відмовився від розробки безпілотних літальних апаратів з сонячними панелями, за допомогою яких в майбутньому планувалося роздавати інтернет в важкодоступних районах Землі. У холдингу порахували використання безпілотників для роздачі інтернету недоцільним, вирішивши, що для цих цілей краще підійдуть стратостата проекту Loon. Розробка інтернет-безпілотника велася з 2014 року в рамках проекту Titan. Перший прототип апарату показали в 2015 році. Він отримав назву Solara 50.

Європейський аерокосмічний гігант Airbus і компанія Oneweb почали виробництво мережі супутників. Спочатку мережа буде складатися не менше ніж з 600 супутників, потім їх кількість буде збільшено до 2000. Мета проекту полягає в забезпеченні можливості користуватися широкосмуговим з’єднанням в будь-якому куточку земної кулі.

Залишається сподіватися, що смуток деяких великих російських операторів зв’язку, а також спецслужб і апологетів цензурування інтернету навряд чи вплине на альтруїстичні амбіції перерахованих вище корпорацій.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *